Выстава работ Марыі Кулецкай «Шчыра да сэрца»

У галэрэе мастацтваў горада Бярозы с 26 студзеня пачынае работу выстава роспісу народнага майстра Рэспублікі Беларусь Марыі Кулецкай "Шчыра да сэрцу"

Аўтар – Народны майстар Рэспублікі Беларусь роспісу па шкле, і на дадзены момант у Пружанскім раёне адзіны ўладальнік гэтага звання.

Нарадзілася Марыя Кулецкая 26 лістапада 1950 г. у вёсцы Навасёлкі Пружанскага раёна ў звычайнай сям’і, дзе расла ў каханні і павазе да мастацтва і традыцый. З маленства яна ўвабрала ў сябе прыгажосць простай беларускай прыроды, выдатных элементаў дэкору, сельскіх матываў рукадзелля. Захапляцца маляваннем пачала яшчэ ў дзяцінстве, пасля школы скончыла Бабруйскае мастацкае вучылішча, затым Магілёўскі бібліятэчны тэхнікум. Працавала ў дзіцячай бібліятэцы, а вечарамі кіравала кружком дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва ў Палацы культуры. Многія яшчэ памятаюць кранальныя малюнкі па шкле ў выглядзе галубкоў, коцікаў, розных кветачак, якія заўсёды ўпрыгожвалі дамы ў беларускіх вёсках.

На выставе прадстаўлены 52 работы майстра. Гэта арыгінальныя творы – вобразы праваслаўных святых і анёлаў, сюжэты па матывах народных абрадаў і святаў, характэрных для беларускай нацыянальнай культуры.